Bezpieczny kredyt 2% – Szczecin

Po latach niskich stóp procentowych i systematycznie rosnących cen nieruchomości przyszedł okres wysokich stóp procentowych, a co za tym idzie, drogich i trudno dostępnych kredytów mieszkaniowych. Dlatego wielu klientów, zwłaszcza młodych, straciło wiarę w możliwość zakupu lub budowy własnej nieruchomości. W tej sytuacji pomocą przygotowywaną przez rząd ma być program Bezpieczny Kredyt 2%, czy faktycznie tak będzie? Przyjrzyjmy mu się bliżej!

Program ma polegać na uzyskaniu dopłaty rządowej do spłacanych odsetek, dzięki której przez 10 lat kredyt będzie oprocentowany atrakcyjną stawką 2% rocznie powiększoną o marżę bankową. Przy dzisiejszym poziomie stóp procentowych oznacza to, że pierwsze 120 rat będzie niższe o około 30% (w porównaniu z kredytem z ratą równą bez dopłat) i o około 45% (w porównaniu z kredytem z ratą malejącą). W dodatku dzięki spłacie systemem rat malejących, przez te 10 lat kapitał będzie równomiernie pomniejszał się z każdą ratą i po zakończeniu okresu dopłat rata również będzie wyraźnie niższa niż w kredycie bez dopłat. Trzeba pamiętać, że inne koszty poza odsetkami, np. prowizja bankowa, ubezpieczenia itp. kredytobiorca będzie musiał ponieść sam.  Bezpieczny kredyt 2% na nieruchomość w Szczecinie

  Maksymalna kwota takiego kredytu to 500 tysięcy złotych dla jednego kredytobiorcy i 600 tysięcy złotych dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem. Problem jednak w tym, że bank wyliczając zdolność kredytową będzie uwzględniał obciążenia kredytowe w całym okresie kredytowania, a nie tylko w pierwszych latach. Zdolność kredytowa w takim programie wcale nie będzie, więc dużo wyższa niż obecnie, dlatego skorzystać z wysokich dopłat będą mogli głównie zarabiający wyraźnie powyżej średniej, którzy kredyt mogliby uzyskać już dzisiaj. Zatem program nie spełni nadziei o łatwo dostępnym kredycie.

  Program nie przewiduje żadnych limitów cen ani metrażu nieruchomości – co w przeszłości było najtrudniejszym kryterium w poprzednich programach rządowych. Pamiętajmy jednak, że bank analizujący wniosek będzie badał rynkową wartość nieruchomości i jeśli będzie ona niższa niż ustalona cena transakcyjna, to tę różnicę nabywający musi pokryć samodzielnie. Kredyt ten można połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego, jednak wtedy pamiętajmy, że cena m2 będzie miała duże znaczenie, bo w tym wcześniejszym rozwiązaniu ustalono maksymalne ceny nieruchomości, które pozwalają na uzyskanie gwarancji rządowej i kredytu bez angażowania środków własnych.

  Program ma być skierowany do osób, które chcą nabyć lub wybudować swoją pierwszą nieruchomość. Wykluczone są z niego zatem osoby, które posiadają w tej chwili już mieszkanie lub dom, bądź mieli je w przeszłości. Odbiorcy tego programu nie mogą być już także stroną innego kredytu przeznaczonego na zakup nieruchomości.

  Rozwiązanie przygotowane jest dla osób młodych (które nie ukończyły 45. roku życia). Jeśli o taki kredyt wystąpi singiel, to musi warunek tego wieku wypełnić. Jeśli starania dotyczą małżeństwa lub pary wychowującej wspólnie dziecko, wtedy choć jedno z nich nie może przekraczać 45 lat.

  Póki co znamy tylko założenia tego programu i zostały one zaprezentowane w roku wyborczym. Czy program wejdzie w życie i w jakim ostatecznie kształcie o tym przekonamy się za kilka miesięcy.

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące programu Bezpieczny kredyt 2%

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
   Czy Bezpieczny kredyt 2% faktycznie kosztuje tylko 2% rocznie?

   Nie, dopłaty rządowe będą tylko do części odsetek powyżej 2% rocznie. Pozostałe koszty m.in. marżę bankową, prowizję bankową, wymagane ubezpieczenia, a przede wszystkim ratę kapitałową, klient musi spłacić sam.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
   Czy Bezpiecznym kredytem 2% mogę zrefinansować wcześniej zaciągnięty inny kredyt mieszkaniowy?

   Nie, jeśli klient jest już stroną innego kredytu przeznaczonego na zakup lub budowę nieruchomości, to nie może uzyskać Bezpiecznego kredytu 2% ani na refinansowanie wcześniejszego zobowiązania, ani na zakup innej nieruchomości.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
   Czy mogę uzyskać Bezpieczny kredyt 2% na zakup kolejnej nieruchomości?

   Nie, jeśli nabywcy posiadają lub w przeszłości posiadali lokal mieszkalny lub dom, to niestety są z tego programu wykluczeni. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w drodze dziedziczenia nabyli w mieszkaniu lub domu udział nie większy niż ½ i nie zamieszkują pod tym adresem.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
   Jaka może być maksymalna wielkość nieruchomości nabywanej w programie Bezpieczny kredyt 2%?

   Program nie zakłada żadnych limitów wielkości nieruchomości.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
   Jaka może być maksymalna cena nieruchomości nabywanej w programie Bezpieczny kredyt 2%?

   Program nie zakłada żadnych limitów cen nieruchomości.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
   W jakim wieku musi być kredytobiorca by uzyskać Bezpieczny kredyt 2%?

   Jeśli o kredyt występuje jedna osoba, to nie może ona ukończyć 45 lat.
   Jeśli starania dotyczą małżeństwa lub pary wspólnie wychowujących dziecko, to chociaż jedno z nich musi mieć mniej niż 45 lat.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
   Czy program Bezpieczny kredyt 2% będzie można uzyskać dużo łatwiej niż kredyt bez dopłat?

   Niestety nie, dlatego że bank szacując zdolność kredytową będzie liczyć obciążenia kredytowe w całym okresie spłaty, a nie jedynie w jego pierwszych latach.

  • image/svg+xmlimage/svg+xml
   Jaka może być maksymalna kwota kredytu w programie Bezpieczny kredyt 2%?

   500 tysięcy złotych dla singla, 600 tysięcy dla małżeństwa lub pary wychowującej razem dziecko.

  SZCZECIN
  LASTADIA OFFICE

  Zbożowa 4A/II piętro
  70-653 Szczecin

  GDAŃSK
  OLIVIA BUSINESS CENTER

  Al. Grunwaldzka 472
  wejście A, piętro 1
  80-309 Gdańsk

  POZNAŃ - MALTA
  MALTA OFFICE PARK

  ul. Baraniaka 88E/F
  61-166 Poznań

  WROCŁAW
  BUSINESS LINK

  ul. Rzeźnicza 28-31
  50-130 Wrocław

  WARSZAWA
  BUSINESS LINK ASTORIA

  ul. Przeskok 3
  00-032 Warszawa

  Misja

  Naszą misją jest skuteczne i optymalne cenowo realizowanie marzeń naszych Klientów związanych z zakupem lub budową nieruchomości.

  Biuro

  Zbożowa 4A II piętro
  70-653 Szczecin

  Kluczowe wartości

  Profesjonalizm
  Odpowiedzialność
  Uczciwość